Mustafa Çoruh
Pazartesi, Şub 24 2020 13. Türkiye Internet Konferansı (ODTÜ) 22.12.2008
Skip Navigation Links.
13. Türkiye Internet Konferansı (ODTÜ-Ankara)

13. Türkiye Internet Konferansına 22-23 Aralık tarihleri arasında ODTÜ – Ankara’da Konferans merkezinde 4 ayrı salonda yapılmıştır. Konferans 1. Internet ve Demokrasi, 2. Internet ve Eğitim, 3. Internet Teknolojileri ve 4. Linux olarak 4 ayrı oturum halinde yapılmıştır. Türkiye’deki tüm ilgili üniversite, kamu, partilerden milletvekilleri ve özel sektörden ilgililer katılmıştır. 4 ayrı salonda ikişer saatlik oturumlar şeklinde günde 6 saat süren oturumlarda, Internet yasakları, bilişim Toplumu, e-Devlet, e-Belediye, e-Öğretim, Internet kafeler, Internet oyunları pazarı, Linux ve Türkçe uyarlaması olan PARDUS işletim sistemi, Telekomünikasyon ve 3G sistemleri, yeni çıkan 5651 nolu internetle ilgili yasa, Türkiye'de Internet kullanımı ve bunun yaygınlaştırılma yöntemleri, Medyanın Internet okuryazarlığına katkısı, Bilişim suçları, Internet’te Türkçe karakter kullanımı, Internet yönetimi, İnternette telefon görüşmeleri, İnterneti partilerimiz nasıl kullanıyor ve diğer bir çok konu panellerde tartışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.


Mustafa Çoruh’ta 13. Türkiye Internet Konferansına katılarak Demokrasi ve İnternet adlı panelde, "Belediyeler ve Internet" adlı bir bildiri sunmuştur. Bildirinin resmi özeti aşağıda belirtildiği şekilde
http://inet-tr.org.tr/inetconf13/ adresinde yakında yayınlanacaktır: "Bu makalede Bilişim ve özelliklede Internet Teknolojilerinin belediye hizmetlerinin sunulması üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla önce belediyelerin üç temel sorunundan ve çözüm yollarından bahsedilmiştir. Daha sonra Vizyon belediyeciliği ve Kent Vizyonu oluşturma adımları sıralanmıştır. Belediyelerde kaynakların etkin ve verimli kullanımı sağlamak için Kent Bilişim Sisteminin kurulması gerektiği ve belediye hizmetlerinin e-Belediye altında internete nasıl taşınacağından ve bunun adımlarından bahsedilmiştir. Tüm halkın e-Belediye hizmetlerinden yararlanması için internet bağlantısının ücretsiz olması gerektiğinden ve bunun sebepleri anlatılmıştır. Sonuç bölümünde ise Dünya’da yaşanan küreselleşme ve teknolojik değişimlerin nasıl belediye yönetimlerini yeni bir yapılanmaya zorladığı açıklanmıştır. Internet’in bilişim çağında kentlerimiz için bir altyapı hizmeti olarak algılanması gerektiği sonucuna varılmıştır."  Bildirinin tüm belediye başkanlarımız ve kent yöneticileri için önerisi, "Bilişim çağı olan 21. yy da Internet, kentlerimiz için aynı su, elektrik, çöp, kanalizasyon, doğalgaz ve yol gibi bir altyapı hizmeti haline gelmiştir ve bu anlayışla yönetilmeli ve sunulmalıdır." Olmuştur. Panel sonunda, Mustafa Çoruh, Türkiye Internet Teknolojileri Derneği başkanı Sayın Mustafa Akgün, Arif Muti ve Maltepe üniversitesinden Selva Ersöz hanımla birlikte dinleyicilerin sorularını cevaplamıştır. Internet Teknolojileri Derneği ve derneğin çalışmalarıyla ilgili bilgilere http://inet-tr.org.tr/ adresinden ulaşılabilir.
Bildiri Sunumu Konferansla İlgili Bildiri Listesi için tıklayınız....
Basında çıkan Haberler...
MM İstanbul Önder Ereğli Hakimiyet
Ereğli Ekspres Halkın Nabzı
Copyright  2001-2019 ©  Mustafa Coruh                                                  Tasarım: Mustafa Coruh