Kdz. Ereğli Vizyon 2023
Salı, Şub 18 2020 Kdz. Ereğli Tanıtım Sayfası
Skip Navigation Links.
Coğrafi Konum ve Nüfus Sanayi ve Kömür
Karadeniz Ereğli Türkiye'nin kuzeyinde Batı Karadeniz Bölgesi'nde Zonguldak il sınırları içerisinde; 41 derece 17 dakika kuzey- 31 derece 24 dakika güney enlem ve boylamları arasında yer almaktadır.

Kent merkezi'nin nüfusu 95 bin olmasına rağmen; sosyal alanlar, çevre düzenlemeleri ve ticari hareketliliğinden dolayı Zonguldak ve çevresinin çekim merkezi konumundadır. Bu nedenle Karadeniz Ereğli'nin nüfusu gündüz saatlerinde 100 bini aşmaktadır.

İlçede 15 ağır sanayi kuruluşu, 81 orta ölçekli işletme faaliyet gösteriyor.

Yükleme-boşaltmaya imkanlı limanları ve balıkçı barınakları bulunmaktadır. Uluslararası değerlere sahip tersaneleri bulunmaktadır. Ereğli'ye bağlı Armutçuk Beldesi'nde Taşkömürü ocakları, Ereğli kent merkezinde ise Ereğli Demir ve çelik Fabrikaları (ERDEMİR) bulunmaktadır.
Karadeniz Ereğli Organize Sanayi Bölgesi (OSB)
1,980,657 metrekarelik alanda kurulmuş olup, altyapı yatırımlarının yüzde 90'lık bölümü tamamlanmıştır. Karadeniz Ereğli OSB diğer bölge OSB'lerine göre şu avantajlara sahiptir; Bir çok sanayi sektörünün ana girdisi olan yassı mamul demir çelik ürününün tek üreticisi ERDEMİR ile yan yana olmasıdır.
Üniversite Ulaşım
Karaelmas üniversitesine bağlı Kdz.Ereğli Eğitim Fakültesi'nde 4 bin 500'e yakın üniversite öğrencisi eğitim görmektedir. Karadeniz Ereğli'ye ulaşım büyük ölçüde karayoluyla sağlanmaktadır.  Karadeniz Ereğli: Ankara'ya 300 km. Ve İstanbul'a 280 km. uzaklıktadır.
Tarihçe ve Diğer Bilgiler için Tıklayınız...
Copyright © 2008. Kdz. Ereğli . Her hakkı Saklıdır.