Siyaset - Politika
Salı, Şub 18 2020 Kentimizin Ana Problemi Nedir?
Skip Navigation Links.
 
Karar teorisinde temel bir kural vardır. "Sorunu tanımlanmadan, çözüm tasarlanamaz". Genel olarak herhangi bir Sorunu tanımlamak çok zordur. Çünkü sorunlar hiçbir zaman çıplak gözle görünmez. Çıplak gözle görünen, sorunun kendisi değil belirtileridir. Buna tıpta "semptom" denir.

Örneğin Vücut sıcaklığının yükselmesi yani ateş, bir sorun (hastalık) değil, bir hastalık belirtisidir. Ateş, vücut için bir rahatsızlıktır. Hatta giderek bizatihi soruna dönüşebilir.

Diğer bir örnek, Enflasyon da bir semptomdur. Ekonomi için bir rahatsızlıktır ama sorununun kendisi değildir. Akla ilk gelen sebep, bütçe açıklarıdır. Çaresi bütçe açıklarını kapamaktır.

Aynı şekilde kentimize bakarsak, kentimizde yaşanan işsizlik, trafik, hava kirliliği, altyapı ve yatırım yetersizliği temel sorunumuz değil asıl sorunumuzun görünen yüzleri yani semptomlarıdır.

Kentimizin asıl Sorunu bunların oluşmasına sebep olan Müteşebbis eksikliğidir. Yani Kdz. Ereğlimizin temel sorunu yeterli miktar ve kalitede müteşebbis yetiştiremiyor veya kentimize çekemiyor olmamızdır...
     
Copyright  2001-2019 ©  Mustafa Coruh                                                  Tasarım: Mustafa Coruh